اینترنت اشیا در حوزه کشاورزی

اینترنت اشیا و سخت افزارها و نرم افزار‌های مرتبط با آن، مدیریت آب در مزارع را دقیق‌تر از آنچه که در گذشته ممکن بوده کرده است و با ادامه روند کاهش قیمت سخت افزار‌ها، امکان استفاده از سنسور‌ها و فناوری‌هایی که کشاورزان را در صرفه جویی مقدار زیادی از آب یاری می‌کنند، فراهم شده است.
عملکرد این تکنولوژی بدین گونه است که ترکیبی از سنسور‌های اطلاعاتی را در مورد جریان آب، باد، باران، خاک، رطوبت و دما ایجاد می‌کند و این اطلاعات را به وسیله امواج رادیوئی بر روی یک ابر اطلاعاتی آپلود می‌کند، جایی که نرم افزار آماده است تا همه اطلاعات را با هم ارتباط داده و پردازش کند.

اینترنت اشیا در حوزه مدیریت آب

این تکنولوژی برای مزارع هوشمند بسیار مفید خواهد بود. بعلاوه حفظ منابع آب برای داشتن خانه ها و شهرهای هوشمند یک از مهمترین موارد است. در نتیجه، مدیریت هوشمند منابع آب در حال محبوبیت یافتن است زیراکه به مصرف کنندگان امکان نظارت ساده تر بر مصرف آب و ارائه اطلاعات مفید به عموم مردم را می دهد.

این دستگاه ها سنجش هوشمند بر کیفیت، دما، فشار، مصرف و دیگر موارد مربوط به مدیریت آب نظارت دارد. این دستگاه ها معمولا از نرم افزارهایی برای تحلیل داده ها و سپس بازگرداندن آن اطلاعات به مصرف کنندگان به قالبی قابل درک استفاده می کنند.

اینترنت اشیا در حوزه انرژی

این دستگاه ها به کاربران اجازه می دهد که مصرف حامل های انرژی خود را نظارت کنند که این نظارت اثر مالی قابل توجهی دارد . ایجاد زیر ساخت های شهری برای ارسال اطلاعات از مصرف کنندگان به سرور های مرکزی و یا به صورت محلی به ساکنین ساختمان این اجازه را میدهد تا بتوانند میزان هزینه ماهانه شارژ خود بر طبق مصرف انرژی محاسبه نمایند .

اینترنت اشیا در حوزه حمل و نقل

اینترنت اشیا مبادله اطلاعات حمل و نقلی وسایل نقلیه را توسط شبکه و بدون دخالت های انسانی انجام می دهد، در نتیجه بر اساس ارتباط اشیا با هم، وسایل و ابزارهای سیستم به صورت ویژه ای هوشمند خواهند شد و به تبادل اطلاعات و تعامل هدفمند با هم خواهند پرداخت. و به واقع در آینده شکل جدیدی از مدیریت تحت عنوان مدیریت اشیا یا اشیا خود راهبر، در سیستم هوشمند حمل و نقل ایجاد خواهد شد. به عبارت دیگر با اینترنت اشیا، وسایل فیزیکی در سیستم حمل و نقل به یک شبکه اطلاعاتی فعال تبدیل میشوند.